CYBERTEK Oscilloscope Probe CTB500A/B/C/D Power Analyzer Probe High Accuracy Current Probe AC/DC 500A Bandwidth 500kHz Diameter 20 mm 4 Type Interface(CTB500D 500A Type D)
★★★★★ 4.4 80 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by constructioncleanla.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • CTB series current probe is a kind of current probe which can measure DC and AC at the same time
  • This clamp type current sensor applied High-performance flux gate technology
  • High precision 0.2%, good frequency and temperature characteristics and high bandwidth
  • Max. diameter 50mm, max. measurable current up to 2000A; 4 Type wiring diagram for your choose
  • With the power analyzer, it can realize power analyze in the high accuracy current measurement
Model QD-cybertek-CTB501D
Brand Name QDTimes
Manufacturer Shenzhen Zhiyong Electronics Co., Ltd.
Included Components QD-cybertek-CTB501D
Warranty Description one year warranty
EU Spare Part Availability Duration 1 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
80 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (65)
4 stars
5% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (9)